Provoz TZ musí být bezpečný. Aby takovým mohl prokazatelně být, je nutno mít zpracovány následující dokumenty, pravidelně je aktualizovat a také se jimi při provozu TZ řídit. Tyto dokumenty také bývají prověřovány v rámci kontrol inspektorátů práce.
a to bohužel ještě není vše
Je základním dokumentem pro provoz každého objektu. Povinnost jeho zpracování je dána vyhláškou 499/2006 Sb. a přesnější požadavky určuje uvedeny v ČSN 33 2000 5-51 ed.3. Protokol o určení vnějších vlivů musí být zpracován pro každý provozovaný objekt, vyjímkou jsou pouze prostory, kde se nacházejí pouze prostory jednoznačně normální (např. rodinný dům, malá kancelářská budova apod.).
Protokol o určení vnějších vlivů určuje vlivy, která na stavbu a instalace v daném objektu působí a je podkladem pro jejich provádění, rozšiřování, údržbu a revize. Za jeho vypracování nese odpovědnost provozovatel objektu, který zajišťuje sestavení komise, která protokol o určení vnějších vlivů vytváří (nejčastěji provozovatel, technolog, RT nebo projektant elektro, bezpečnostní technik).
Protokol je členěn na několik oblastí: V úvodu by měl být popsán dotčený objekt včetně popisu technologií, které se v něm nacházejí. V dalších částech jsou stanoveny vlivy, která na instalace a objekt působí:
Protokol o určení vnějších vlivů je často chápán jako dokument, který slouží výhradně pro elektroprofese a nikoho jiného nezajímá. Není to však úplně pravdou, působení vnějších vlivů musí odpovídat i strojní zařízení, stavební provedení budovy, mohou zde být uvedeny podmínky, za jakých platí specifikované určení vnějších vlivů (např. stavení potřebného větrání, omezení max. množství nebezpečných látek v konkrétním prostoru apod.).
Na základě protokolu o určeních vnějších vlivů je možno stanovit minimální požadavky na zařízení, které je nebo bude v dotčeném prostoru instalováno. Na základě určení vnějších vlivů je také možno stanovit, o jak nebezpečný prostor z hlediska úrazu el. proudem se jedná (normální, nebezpečný, zvlášť nebezpečný – viz ČSN 33 2000-4-41 ed.2 změna 1) a jaké intervaly revizí je třeba dodržovat (viz změna 3 ČSN 33 1500).
V případě výskytu látek nebezpečných z hlediska korozivity, hoření nebo výbuchu je součástí protokolu seznam nebezpečných látek a stanovení zón, ve kterých vnější vlivy dané vlastnostmi těchto látek působí. V případě hořlavin a látek, které tvoří výbušné směsi musí být přílohou protokolu seznam potenciálních úniků těchto látek a na jeho základě přiložen výpočet typu zóny a jejího rozsahu, který se provádí na základě vlastností látek, stupně větrání a jeho zajištění a velikosti úniků. Toto je podrobně řešeno v ČSN EN 60079-1 a ČSN EN 60079-2, které v letošním roce nahradili ČSN EN 60079-10.
Protokol o určení vnějších vlivů je dokumentem provozovatele, který také nese odpovědnost za jeho aktualizace v případech, kdy dojde ke změně využití objektu, změnám používání nebezpečných látek apod.
V případě, že jsou v daném objektu určeny zóny s nebezpečím výbuchu, je nutno plnit další povinnosti (zpracování dokumentace ochrany před výbuchem dle NV 406/2004 Sb. , vydávání příkazu „V“ pro práce v prostředí s nebezpečím výbuchu a hlášení a schvalování prací Technickou inspekcí České republiky (TIČR) v souladu s vyhláškou 73/2010Sb.
Okolí působí na elektrické zařízení
Elektrické zařízení působí na okolí
Elektrické zařízení působí na okolí
Povinností provozovatele technických zařízení je zejména udržovat je v dobrém a bezpečném technickém stavu (viz. např. NV 101/2005 Sb.). Základními nástroji, které toto zajistí, jsou preventivní údržba, kontroly a revize těchto technických zařízení. Nastavení těchto činností v rámci závodu zajišťuje Řád preventivní údržby (ŘPÚ).
Řád preventivní údržby se skládá z následujících částí:
Přílohou ŘPÚ mohou být, dle složitosti provozu, Harmonogramy preventivní údržby jednotlivých zařízení, plány kontrol a plány revizí.
Každý typ technického zařízení v objektu musí mít zpracován tzv. Místní provozní a bezpečnostní předpis (např. elektroinstalace, výrobní zařízení, kotelna, plynová zařízení apod.). Tento dokument definuje konkrétní požadavky provozu z hlediska bezpečného používání.
Nedílnou součástí tohoto dokumentu je:
Nedílnou součástí místních provozních a bezpečnostních předpisů jsou návody výrobců jednotlivých strojů a zařízení
Ke každému provozovanému technickému zařízení musí být k dispozici dokumentace skutečného provedení. Rozsah této dokumentace definuje vyhláška 499/2006 Sb. . Základní povinností provozovatele technických zařízení je zapracovávání změn do této dokumentace a její udržování v aktuálním stavu. Viz. také NV 378/2001 Sb..
"Ctíme a garantujeme odbornost a kvalitu."